گزارش مسابقات روبوکاپ جهانی 2009

 

مسابقات روبوکاپ یا شبیه سازی روبات های فوتبالیست، مسابقاتی است که در راستای عملی کردن اهداف بحث شبیه سازی در رشته کامپیوتر برگزار می شود. هدف اصلی از برگزاری این مسابقات، دستیابی به تیمی از روبات هاست که در سال 2050 با تیمی از انسان ها مسابقه داده و آنها را شکست دهد. روبوکاپ در دو بخش دو بعدی(2D) و سه بعدی (3D) برگزار می شود و به طور کلی دو دسته مسابقات را شامل می شود: دسته ی اول مسابقات جهانی است که تیر ماه هر سال در یکی از شهرهای جهان که شرایط میزبانی را داشته باشد، برگزار می شود. دسته دوم مسابقاتی موسوم به open است که هر کشوری می تواند هر ساله برگزار کند و شرکت در آن آزاد است. یکی از با کیفیت ترین مسابقات open مسابقات Iran-open است که امسال در دانشگاه آزاد قزوین برگزار شد.

 

مسابقات روبوکاپ 2009

مسابقات جهانی امسال (2009) در شهر گراتس (GRAZ) اتریش برگزار شد و از 29 ژوئن تا 5 جولای به طول انجامید. در این مسابقه 32 تیم از 15 کشور جهان در بخش شبیه سازی به رقابت پرداختند. لازم به ذکر است که کیفیت برگزاری این دوره از مسابقات در سطح مطلوبی بوده و از سطح بالایی برخوردار بوده است. از کشور ما ایران نیز 5 تیم راهی این مسابقات شدند که از دانشگاههای شریف (Persia)، امیرکبیر (Sama 3D)، فردوسی (Nexus 3D)، شهید رجایی (Scorpious) و آزاد قزوین (MRL) بودند. در بخش بعدی به تفصیل در مورد مقام این تیم ها توضیح خواهیم داد.

    

تیم دانشگاه فردوسی (Nexus 3D)

تیم دانشگاه فردوسی با نام Nexus متشکل از حسین انصاری(leader)، محمد شکری، مهدی اله داغی، آرمین ایلدرمی و سینا مولوی پور به سرپرستی دکتر نقیب زاده؛ تمرینات خود را برای آمادگی در مسابقات جهانی 2009 اتریش به طور جدی از اسفند ماه سال گذشته آغاز کرد و در نهایت سه نفر (محمد شکری، آرمین ایلدرمی و سینا مولوی پور) راهی گراتس اتریش شدند. Nexus که فقط در یخش سه بعدی شرکت کرد، در تایید صلاحیت اولیه (qulification) قبول شد و همراه 31 تیم دیگر وارد رقابت شد. این تیم در دور اول توانست در گروه خود مقام دوم را از میان 5 تیم حاضر در گروه کسب کند و به 20 تیم دور دوم بپیوندد؛ اما در این دور اعضای تیم تصمیم به update کردن کد خود گرفتند که پس از آن برنامه شان دچار مشکل شد و نتوانستند مشکل آن را رفع کنند. به همین دلیل در میان 6 تیم گروه خود به مقامی بهتر از پنجمی دست نیاقتند و از رفتن به دور سوم باز ماندند و در مجموع در رده ی هفدهم جهان ایستادند. برای تیم های دانشگاههای شریف و امیرکبیر نیز کمابیش وضعیت مشابهی رخ داد و آنها نیز مقام هفدهم را کسب کردند؛ اما دو تیم دانشگاههای شهید رجایی و آزاد قزوین با عملکردی به نسبت بهتر در رده ی نهم قرار گرفتند.

لازم به ذکر است که تیم Nexus از سیستم موقعیت یابی بهره مند بود که بسیار قدرتمند طراحی شده بود و نسبت به روش معمول که تیم های دیگر از آن استفاده می کردند دارای کم ترین میزان خطا بود.

 

/ 0 نظر / 44 بازدید