چارچوب NET. و ارتباط آن با #C

نکته ی جالبی که در این تعریف وجود دارد، ابهام زیادی است که در آن به کار برده شده است. اما برای شروع توجه کنید که در این تعریف گفته نشده "طراحی و توسعه ی نرم افزار برای سیستم عامل ویندوز". اگر چه مایکروسافت چارچوب NET. را برای اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز منتشر کرده است، اما به زودی نسخه های دیگری از این چارچوب را مشاهده خواهید کرد که بر روی سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس اجرا می شوند. یکی از این نسخه ها مونو (Mono) است. مونو یک نسخه ی open-source از چارچوب NET. است که برای سیستم عامل های گوناگونی مانند نسخه های مختلف لینوکس و مکینتاش منتشر شده است. بعلاوه می توانید با استفاده از نسخه ی فشرده ی این چارچوب به نام Microsoft .NET Compact Framework که زیر مجموعه ای از چارچوب NET. است برای وسایل هوشمند مانند PDAها و یا موبایل ها نیز برنامه بنویسید.

اگر به تعریفی که در بالا برای چارچوب NET. آورده شده است دقت کنید، مشاهده می کنید که این تعریف محدود به نوع خاصی از برنامه ها نیست. در حقیقت در مورد نوع برنامه هایی که می توان با NET. نوشت هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد که بخواهیم آن را ذکر کنیم. از چارچوب NET. می توان برای طراحی برنامه های تحت ویندوز، برنامه های تحت وب، سرویس های مبتنی یر وب و ... استفاده کرد. چارچوب NET. یک چارچوب کلی است و محدود به زبان برنامه نویسی خاصی نیست. شما می توانید برنامه خودتان را به هر زبانی که بخواهید از جمله C  Visual Basic و یا Java بنویسید. برای هر کدام از این زبان ها یک کامپایلر خاص NET. ارائه می شود. به وسیله ی این کامپایلر، برنامه های نوشته شده به این زبان ها نه تنها می توانند با چارچوب NET. ارتباط داشته باشند؛ بلکه می توانند با برنامه های زبان های دیگر که تحت NET. نوشته شده اند نیز ارتباط داشته باشند. پس دقت داشته باشید که NET. یک زبان برنامه نویسی، یک مدل برنامه نویسی مانند برنامه نویسی تحت ویندوز، یک نوع برنامه نویسی برای سیستم عاملی خاص مثل ویندوز و یا مواردی از این قبیل نیست؛ بلکه NET. یک روش برای طراحی و توسعه ی نرم افزار است که به وسیله ی مایکروسافت معرفی شده است.

چارچوب NET. از چه اجزایی تشکیل شده است؟

یکی از اجزای اصلی چارچوب NET. کتابخانه کلاس (Class Library) عظیم آن است که می توانید از آن در برنامه های خود استفاده کنید. کتابخانه ی کلاس یک مجموعه از توابع و کلاس هاست که برای انجام امور مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال یک کتابخانه ی کلاس شامل توابعی برای کنترل ورودی و خروجی، استفاده از امکانات چاپ، کار با انواع مختلف شبکه ها و ... است. این توابع و کلاس ها که با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی شی گرا نوشته شده اند، به گروه ها و یا فضای نام (namespace) های مختلفی دسته بندی می شوند. در نوشتن یک برنامه، می توانید هر کدام از namespace ها را که نیاز داشتید به برنامه اضافه کنید. هر کدام از namespace ها کارایی خاصی دارند و برخی از آنها خود به فضای نام های کوچک تری تقسیم می شوند.

باید توجه داشت که تمام سیستم عامل ها همه توابع موجود در این namespace ها پشتیبانی نمی کنند. برای مثال یک PDA از توابع اصلی چارچوب NET. پشتیبانی می کند، اما یک سری از توابع که در این وسایل کاربردی ندارد به وسیله ی آنها پشتیبانی نمی شود.

بخش دیگری از چارچوب NET. ، یک سری نوع های داده ای ابتدایی را تعریف می کند. نوع های داده ای برای نگهداری اطلاعات یک برنامه در طول اجرای آن مورد استفاده قرار می گیرند. نوع های داده ای که در این قسمت از NET. تعریف می شوند به صورت بسیار پایه ای هستند. (مانند عدد صحیح علامت دار 32 بیتی) نوع های داده ای پیشرفته تری که در زبان های برنامه نویسی مبتنی بر NET. مانند #C یا Visual Basic وجود دارند باید بر اساس یکی از نوع های داده ای تعریف شده در این قسمت از چارچوب NET. باشند. این مورد باعث هماهنگی بین زبان های برنامه نویسی می شود که از چارچوب NET.استفاده می کنند. این قسمت از چارچوب NET. سیستم نوع داده ای عمومی (Common Type System) و یا به اختصار CTS نامیده می شود.

علاوه بر Class Library که ذکر شد؛ چارچوب NET. شامل بخشی به نام زبان عمومی زمان اجرا (Common Language Runntime) و یا به اختصار CLR است. این بخش از چارچوب NET. (که مهم ترین بخش آن نیز محسوب می شود) مسئول کنترل و مدیریت اجرای تمام برنامه هایی است که با استفاده از کتابخانه کلاس NET. نوشته شده اند.

در قسمت بعد به ادامه ی توضیح در مورد چارچوب NET. خواهیم پرداخت.

 

/ 4 نظر / 23 بازدید
رحمتی

با عرض سلام من در مورد چاچوب .دات نت پروژه ای دارم چطور می تونم بقیه مطالب شما را مطالعه کنم؟

الیاس

سلام.میشه یه مقاله در مورد c#.net بهم برسونین

الیاس

سلام آقایه رحمتی پروژتون رو برام میفرستیم eliyas.soleymani@gmail.com

رحمانی

آیا تا به حال توانسته اید یک نرم افزار موفق بنویسید ؟ ایا موفق شده اید محصول خود را به بازار عرضه کنید ؟ رقابت بازارهای نرم افزار روز به روز درحال گسترش و پیشروی است در این میان، جایگاه نرم افزار شما کجاست؟ آیا توانسته اید حداکثر ظرفیت عرضه نرم افزار خود را به کار بگیرید؟ ما اماده ایم در عرضه محصول به شما کمک کنیم و فراتر از آن ما قصد داریم با کمک همکاران خارجی مان نرم افزارتان را از گستره مخاطبان ملی به بین المللی ارتقاء دهیم آن ها را برای رقابت در بازارهای اروپا و آمریکا آماده نماییم سرمایه گذاری خارجی کنیم و صادرات نرم افزار را عملی کنیم . با شرکت حس اول تماس بگیرید تلفن تماس شرکت : 66534472(021) ادرس ایمیل جهت برقراری ارتباط : mahdiar.com88@yahoo.com موفق باشید