مصاحبه با آقای شکری

آقای محمد شکری ، از دیگر کسانی است که شاید با رفتن خود از دانشکده ، دیگر تکرار نشود . حرفهای ایشان همیشه شنیدنی است و مفید .با هم می خوانیم :

 • در ابتدا مختصری از فعالیت های خود بگویید ؟

×      مهم ترین فعالیت هایی که از زمان ورود به دانشگاه به آن ها پرداختم در زمینه ی ACM و RoboCup (شبیه سازی روبات های فوتبالیست دو بعدی و سه بعدی) بوده. مدت دو سال در مرکز کامپیوتر دانشگاه روی پروژه ی پیاده سازی Grid کارکردم و یک سال هم با تیم روبوتیک دانشگاه (روبات های فوتبالیست small size) کار کردم. و البته در کنار آن ها با انجمن علمی گروه نیز همکاری می کردم و مدتی هم در نشریه ی Escape فعالیت می کردم.

 • از چه سالی شروع به کار کردید ؟

×      در زمینه ی ACM از همان ابتدای ورود به دانشگاه، شروع به کارکردم، و در RoboCup در سال دوم دانشگاه از دوستانم که دراین زمینه فعالیت می کردند، مقدمات کار را فراگرفتم و در سال سوم به صورت جدی شروع به کارکردم.

 • چه برنامه هایی برای ادامه ی این فعالیت ها دارید ؟

×      در مورد ACM یک سال دیگر فعالیتم مانند سال های گذشته خواهد بود و در مسابقات هم شرکت می کنم، اما پس از آن هم به فعالیتم دراین زمینه ادامه خواهم داد که البته شکل این فعالیت متفاوت باکارهای قبلی خواهد بود.

 در زمینه ی RoboCup هم، درحال حاضرمشغول کار برای مسابقاتی که در پیش رو داریم هستم.

 • فعالیت خود را تحت نظر چه کسی آغاز کردید ؟

×      زمانی که من با ACM آشنا شدم، آقای حسین معین زاده  به همراه افرادی مثل آقای حمید منصوری و ... افراد با تجربه ای در این زمینه بودند که می توانستم از آن ها برای شروع فعالیتم در این زمینه کمک بگیرم. با راهنمایی های آن ها کار در زمینه ی ACM را آغازکردم و پس از رفتن آن ها به همراه دوستانم به این فعالیت ها ادامه دادم.

فعالیت جدی در زمینه ی RoboCup رانیز نزد آقای امین میلانی فرد و حسین انصاری شروع کردم.

 • آیا زمینه ی مناسبی برای فعالیت های خود در دانشگاه را فراهم شده می بینید ؟

×      در مورد ACM حقیقت امر این است که علی رغم اهمیت و ارزش بالای آن در بیشتر دانشگاه های معتبر دنیا، متاسفانه در دانشگاه ما توجه زیادی به این موضوع نمی شود. البته در این سال ها درگروه خودمان زحمات زیادی برای حل این مشکل کشیده شده که جا دارد همین جا ازاین زحمات قدردانی کنم، اما درعین حال همچنان مشکلاتی دراین راستا وجود دارند که در حال حاضر به نظر من مهم ترین آن ها عدم وجود پشتیبانی علمی و فنی کافی از سوی اساتید خودمان است.

اما در RoboCup، خوب تیم ما از همان ابتدا به سرپرستی پروفسور نقیب زاده تشکیل شده و ایشان همیشه طی این سال ها یار و همراه تیم بوده که کمک های ایشان چه از لحاظ علمی و فنی و چه از لحاظ پشتیبانی تیم قابل تقدیر است. در مورد دانشگاه هم  که به لطف آقای دکتر میری، مسئول دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه، به تازگی توجه بیشتری به این موضوع شده و قول مساعدت های بیشتر از سوی دانشگاه داده شده است.

 • چه مقام هایی تا به حال به دست آورده اید ؟

×      خوب از زمان ورود به دانشگاه، بهترین مقام هایی که کسب کردم، شامل موارد زیر است:

مقام نهم مسابقات ACM در Regional غرب آسیا در سال 2007

مقام پنجم در مسابقات ACM انفرادی کشوری دانشگاه آزاد در مرحله ی اول در سال 2008

مقام سوم مسابقه ی اینترنتی دانشگاه صنعتی شریف در سال 2008

مقام اول مسابقات ACM سطح مشهد در سال 2008

مقام اول مسابقات انتخابی تیم های ACM دانشگاه در سال های 2007و2008

مقام نهم مسابقات RoboCup Iran Open در رشته ی Soccer Simulation 3D در سال 2009

مقام هفدهم مسابقات RoboCup  جهانی در رشته ی Soccer Simulation 3D در سال 2009

 • در مقایسه با تیم های برتر کشور (جهان) وضعیت خود را چگونه ارزیابی می کنید ؟

×      خوب تیم ما در RoboCup ازتیم های قدیمی است که سابقه ی حضور درچندین مسابقه ی مختلف و حضور در مسابقات جهانی RoboCup  را دارد و ما هم در تلاشیم که این وضعیت را حفظ کرده و تا جایی که بتوانیم آن را بهبود ببخشیم. هم اکنون تیم ما در بین تیم های برتر کشور وضعیت بسیار خوبی دارد و در مقایسه با تیم های برتر جهان هم وضعیت نسبتا خوب است.

اما درباره ی ACM حقیقت این است که ما در مقایسه با تیم های برتر جهان که تقریبا هیچ حرفی برای گفتن نداریم، اما در بین تیم های برتر کشور (البته به استثنای تیم های دانشگاه شریف!) وضعیت نسبتا مناسبی داریم که امیدوارم با همت و تلاش بیشتر بچه ها و همکاری بیشتر گروه و دانشگاه بتوانیم شاهد موفقیت های بیشتری در این زمینه باشیم.

 • از یاری چه کسانی در این مسیر بهره برده اید ؟

×      خوب همانطور که قبلا هم گفتم آقای میلانی فرد و انصاری راهنمایان من در RoboCup بودند و با سایر هم تیمی هایم هم که در این زمینه هم فکری و همکاری زیادی داشته ام. و برای شروع ACM هم از راهنمایی های افرادی مثل آقای معین زاده بهره بردم و البته بهترین یار و همراهم در زمینه ی ACM ، حسین بومری بوده که در تمام این چهار سال تنها کسی بود که همیشه می توانستم روی همکاریش در این زمینه حساب کنم.

 • برای پیشرفت بیش از پیش شما چه اقداماتی ، هم از سوی خود شما و هم از سوی مسئولین مربوط باید صورت بگیرد ؟

×      از سوی ما، طبیعتا تنها تلاش و مطالعه ی هر چه بیشتر و بیشتر می تواند به پیشرفتمان بیانجامد، از سوی گروه و اساتید، همکاری علمی بیشترو از سوی مسئولین دانشگاه حمایت بیشتر.

 • از تأثیر خانواده ی خود بر موفقیت های خود بگویید ؟ آیا اعضای خانواده شما هم فعالیت های مشابهی در این زمینه داشته اند ؟

×      خانواده ام همواره نقش خیلی مهمی در حمایت و تشویق من در ادامه ی فعالیت هایم در این کارها داشته اند، هر چند که هیچ کدام خود در این زمینه های خاص، فعالیتی نداشتند.

 • به نظر شما کسانی که هنوز به صورت جدی قدم به این عرصه نگذاشته اند اما به این نوع فعالیت علاقه مندند ، از کجا باید شروع کنند ؟

×      برای شروع،  فقط کافیست با برنامه نویسی آشنا باشند و پس از آن هر چه با رویکرد علمی تر، مطالعه ی بیشتر و تمرین و تلاش بیشتری ادامه دهند، موفق تر خواهند بود. و با توجه به این که همه ی بچه های گروه ما این شرط اولیه را دارند، پس برای شروع فقط کافیست که بخواهند شروع کنند و از راهنمایی افرادی که این راه را پیموده اند، استفاده کنند.

 • در این زمینه فعالیت های تیمی پررنگ تر است یا انفرادی ؟ چرا ؟

×      فعالیت تیمی در تمام کارهایی که من کرده ام نقش مهم و بسزایی در پیشرفت تیم و حتی پیشرفت افراد تیم داشته که خوب به این خاطر است که افراد از تجربیات و دستاوردهای یکدیگر استفاده می کنند، انگیزه و انرژی بیشتری برای ادامه ی کار پیدا می کنند و در حل مشکلاتی که در این مسیر پیش می آیند، از کمک سایرین استفاده می کنند. البته واضح است که این کار تیمی فقط در صورتی می تواند مفید باشد که افراد، ابتدا مطالعات و کارهای فردی خود را به نحو احسن انجام داده باشند.

 

در پایان از این که زحمت پاسخ به این سوالات را قبول کردید ، از شما تشکر می کنیم و از داشتن افتخاراتی چون شما در گروه به خود می بالیم .

 

/ 0 نظر / 16 بازدید